Правни аспекти при закупуване на недвижим имот – 4 нужни документа
Всяка една сделка за закупуване на недвижим имот е обвързана с редица документи и проверки, както от страна на купувача, така и от страна на продавача.
Понякога изникват доста ‘подводни камъни’ за продавача преди продажба на недвижим имот, както и за страната на купувача. За да мине сделката леко, е добре да сте подготвени и проучили всичко за имота. Тежести, наследници, ипотеки и прочее.
Кои са обаче основните стъпки, процедури и предпоставки за успешно закупуване на недвижим имот, които сте длъжни да имате предвид, независимо дали ще използвате професионални правни услуги?
Ето как можем да обобщим най-базовите положения, касаещи български и чуждестранни кандидат-собственици.
Документация, необходима при закупуване на недвижим имот
Това е една от най-критичните стъпки за успешния завършек на всяка сделка, тъй като осигуряването и обработката на документите изисква време.
Ако работите с агенция за недвижими имоти, до голяма степен, ще ви бъде спестен този процес. В противен случай, ще трябва да бъдете подготвени със следните документи:
Нотариален акт
Всяка една сделка означава промяна на собственост, а за да се промени собствеността, първо трябва по неоспорим начин да се докаже, кой е собственик на имота, това става с документ за собственост, най-общо те биват три вида – нотариален акт, договор за покупко-продажба или съдебно решение. В тези документи точно е описан имотът, неговите собственици, площта, типът и границите.
Данъчна оценка
Това е вид удостоверение, което показва, че сте заплатили всички данъци и такси върху имота, които дължите като собственик. Издава се от съответната данъчна служба, като процеса отнема от 3 до 14 работни дни в зависимост от поръчката. След получаването на този документ можете да пристъпите към осъществяване продажба на недвижим имот. За да изискате данъчна оценка, е необходимо да подадете молба по образец.
Скица на имота
Този документ е необходим, когато продавате земя, парцел, идеални части от тях или цяла сграда (при одобрени кадастрална карта и кадастрален регистър). Кадастрална скица се издава от Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК), при одобрени кадастрална карта и кадастрален регистър или от общинската техническа служба по местонахождението на имота (при липса на кадастрални карта и регистри).
Удостоверение за липса на тежести
Удостоверението за тежести е документ, показващ липсата на възбрани или ипотеки върху имота, който ще бъде обект на сделката. Той посочва всички вписвания, отбелязвания, заличавания на тежести и права върху имота.
Това е и един от най-важните моменти предхождащи сделката и трябва да се подходи към него внимателно и задълбочено. Времето за издаване на удостоверението е между 3 и 7 дни като в зависимост от вида на собственост, начинът на плащане и семейното положение на страните по сделката е възможно да е необходима повече документация.
Нотариус
Нотариусът е неизбежна част от сключване на сделка с недвижим имот. Със своя подпис и печат той гарантира законовата валидност на всички юридически актове, договори и правни сделки.
Ролята на нотариуса е да бъде независим, неутрален и безпристрастен защитник на всички страни по едно нотариално производство. Задължение му е да съблюдава интересите на всички участници, включително тези на държавата и общината.
Нотариусът няма право да действа в полза и защита само на едно лице (едностранно), в ущърб на друго.
Нотариални такси
Те се заплащат от купувача и в зависимост от типа сделка и начина на плащане могат да варират, като сумата далеч не е незначителна, и е добре да бъде уточнена преди самата сделка. Най-общо, размерът им се определя от размера на материалния интерес – данъчната оценка или продажната цена, като по закон таксите и местния данък се дължат върху по-високата сума.
При добре направена проверка на вашия имот и подготвена документация, сделката за продажба на недвижим имот става изключително бързо.
От друга страна, преди закупуване на недвижим имот е добре да изисквате всички тези документи, за да не бъдете неприятно изненадани след това.
Pingback: Прехвърляне на имот между роднини - Част 1
Pingback: Подготовка за продажба на имот – 6 съвета