Паметници на културата
Паметник на културата, съгласно Закона за паметници на културата и музеите (ЗПКМ) в България, е всяко недвижимо и движимо автентично материално свидетелство за човешко присъствие и дейност и за процесите в природата, което има научна и/или културна стойност и притежава обществена значимост.
След 2009 г. терминът е заместен с ‘културна ценност‘.
В град Пловдив към днешна дата има 770 сгради, които са със статут ‘паметник на културата’. От 2022 година е взето решението и самия Център на града да стане част от паметници на културата.
Собствениците, които имат имоти в централната градска част, ще продължат да спазват съгласуваните процедури с Националния институт за паметниците на културата, когато планират ремонти и укрепвания.
Ремонтни дейности на паметници на културата
Ремонтните дейности при паметници на културата, трябва да отговорят на изискването за максимално запазване на архитектурната идентичност, а проектите за тях, да се съгласуват отново с Института за паметниците на културата.
За постигането на критерия за минимален обем на интервенциите върху оригиналната конструкция се изисква събирането на максимално много информация като:
- геометричните размери на сградата;
- конструктивни елементи
- химични и физико-механични свойства на градивните материали
- въздействия на които е изложена сградата
- предишни ремонтни дейности
- видове, големина и причинители на текущите повреди и прочее
Анализът на събраната информация може да включва компютърни 3D модели с разпределение на пукнатините и изчислителни сеизмични проверки.
Целта на крайния резултат е постигането на търсените резултати с минимално количество интервенции само в критичните точки на сградата.
Добрият анализ не е евтино начинание, но реално би могъл да намали драстично цената за ремонта със значително намаляване обема на ремонтните дейности.
Съществуват модерни способи позволяващи минимални интервенции незасягащи външният вид на фасадните елементи или на цялата сграда, когато това се изисква.
Процедури и срокове
Одобряването на Подробните устройствени планове, визите за проектиране и самите проекти, се оказват доста бавен процес и отказват инвеститорите от покупка на сгради, които са обявени за паметници на културата.
В момента сроковете за одобряване на инвестиционни проекти за сгради, които представляват ценности, официално са 4 месеца, но реално се разтягат до близо година, понякога и повече.
Ако притежавате сграда ‘културна ценност’ и направите проект, той трябва да се съгласува в Националния институт за недвижимо културно наследство и в Министерството на културата. Експертите в министерството, които подготвят становища за цяла България, са едва трима.
Предприети мерки за ускоряване на процедурите
Министерството на културата подготвя промени в Закона за културното наследство. Целта е да бъдат съкратени сроковете за съгласуване на проектите, както и да се облекчат административните процедури в системата на културно-историческото наследство.
Обмислят се възможности чрез дигитализация на техния архив съгласуването да бъде и децентрализирано – да могат да се открият звена в големите градове като Пловдив, Варна, Велико Търново, за да могат на място да се съгласуват контактните зони или груповите паметници. Така значително ще се ускори процедурата по съгласуване.
Заради липсата на режими (за опазване и съхранение на сгради паметници на културата – бел. ред.) собствениците се съобразяват единствено с условията на общия устройствен план в съответния град.
В София обявените паметници на културата са 1700, които са разположени главно централната част на града.
В Пловдив както споменахме са 700 и е доста голям шанса да попаднете на такъв при интерес за покупка, затова трябва да се проучи предварително, за да не останете изненадани. Също така ако е така, дали сте готови да се ангажирате с подобен проект.
Освен това, Пловдив е най-старият град в Европа, чиято история започва от 4000-та година преди нашата ера. Градът има модерна визия и същевременно старинна атмосфера и ежедневно привлича много туристи със своето културно и археологическо наследство.
В наша статия може да прочете повече за правните аспекти при закупуване и продаване на имот на територията на България.
Организация Фокус има немалък опит с продажбата на подобен тип имоти. При интерес, не се колебайте да се свържете с нас!