A password will be e-mailed to you
Цените на имотния пазар се повишават и това е факт. Но от какво всъщност зависи ценообразуването на недвижими имоти?
Според читателите цените трябва да съответстват на заплатите в града, а сегашната ситуация се дължи на алчността и желанието за печалба от страна на хората и строителите.
Като използваме прости факти за пример, ще се опитаме да ви покажем от какво всъщност зависи ценообразуването.
Вероятно сте чували за ефекта на пеперудата, при който размах на криле на пеперуда в единия край на света може да доведе до ураган в другия. В един глобален свят с неговите тесни икономически и политически връзки, това точно така и работи.
Жилищното строителство в страната е изправено пред сериозен проблем – цените на строителните материали са се повишили многократно. Естествено, тяхното нарастване няма как да не се отрази на цената на недвижими имоти в новите сгради.
Почти всички видове строителни продукти поскъпнаха, а при някои от тях увеличението на цените беше безпрецедентно. Черните и цветните метали поскъпнаха с 200%, а материалите на основата на дървесина – с над 100%. Вече има недостиг на дървесина.
Енергийната криза в Европа заплашва да намали производството на алуминий, който се използва в производството на пътнически асансьори, вентилационни тръби, радиатори, метални плочки, врати и инженерно оборудване.
Съществуват няколко основни типове логистика, всеки от който е създаден да се справи с конкретни нужди в търговската верига. Всеки един от тях е пряко или непряко замесен в строителния бранш.
Друг неочевиден фактор за поскъпването на цените на имотния пазар, е недостигът на работна ръка. Известно е, че строителите често са принудени да пренасочват работници към приоритетни обекти.
Ръстът на цените на недвижими имоти зависи от темпа на инфлация и растежа на БВП. Към юли инфлацията в България достигна космическите (!) 12,5%. На този фон жилищата нарастват с ~1,1% всеки месец. „Печатната преса“ на ЕЦБ, която е изляла 4 трилиона евро на пазарите от началото на пандемията, също се отрази на растежа на инфлацията, а оттам и на поскъпването.
Търсенето е много по-високо от предлагането. А евтините ипотеки с все още ниски лихвени проценти помагат да се купуват „най-апетитните“ обекти.
Нестабилната политическа и икономическа ситуация в света увеличава интереса към защитните активи. Недвижимите имоти са едни от тях.
Както виждате, ценообразуването на недвижими имоти се състои от голям брой на пръв поглед неочевидни нюанси, които най-пряко засягат пазара на недвижими имоти. И това са част от нещата, които образуват цените на имотния пазар.
Повече информация за цените на имотния пазар в Пловдив, може да прочетете повече в нашата статия по темата.
Експерти в областта определят този период като ‘’прегряване’’ на пазара, докато други виждат в него ...
Прочетете повечеВ последните години, пазарът на недвижими имоти в гр. Пловдив преживява забележителен растеж, привли...
Прочетете повечеИнвестиция в урегулиран парцел е сред различните видове инвестиция в недвижими имоти. Те предлагат в...
Прочетете повечеТози сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.
Паролата ще ви бъде изпратена по електронна поща
A password will be e-mailed to you
Use the form below to contact us!
Pingback: clindamicina con ketoconazol