Your search results

Как се промени строителството в България

Публикувано от Focus on юли 12, 2024
2 коментара

В тази статия ще проследим промените в строителството в България през годините и ще обобщим разликите между ново строителство и старо строителство, надявайки се да ви бъдем полезни в случай, че искате да закупите имот за живеене или с цел инвестиция.

През последните години инвестирането в недвижими имоти е една от най-нашумелите теми, въпреки че цените растат, броят на сделките се увеличават, а кредитите са сравнително евтини.  За добра сделка на апартамент, къща, парцел или какъвто и да е недвижим имот, се счита ако съотношението квадратура-цена е изгодно. На част от хората им липсва практическа информация за самия актив – имота. 

строителство в Пловдив на недвижими имоти

Щетите от Втората световна война

Жилищните сгради до 1940-1950 година са главно с носещи стени, които са изградени от плътна тухла. Поради множеството бомбандировки след 9 септември 1944 година насоките в жилищното строителство в София се определят главно от нуждата да се възстановят разрушените сгради, както и да се заличат множеството следи от войната.

Началната идея е да се санират напълно амортизирани благоустроени жилищни квартали, като се заменят с жилищни комплекси от съвременен вид, но отстъпва място на друга идея – ново строителство. Започвайки от централни и вече съществуващи квартали, стигайки до незастроени и слабо затроени терени.

6ee338f8 f0b6 4022 b795 be4af8553313 1
Строителство в София 1950-1960 година

През 1958 година започва панелното строителство като първите построени сгради са 6-етажни и са изградени със скелетна стоманобетонна конструкция. Първият панелен блок е построен в София, но малко след това започва експериментално строителство в Русе.

 Около 1970 година се набляга на 8-етажните панелни блокове. Има построение и 10-12-етажни панелни сгради, но те са с екпериментален характер и не придобиват масов такъв.

building
0c9859c9f7710583806ccbf5e33dc1787d73277e 2

Малко след това се въвежда и технологията с едроплощен кофраж – ЕПК строителство.  Най-високите сгради за времето си. Технологията е създадена за изграждането на пунктови и малосекционни блокове с голяма етажност в земетръсни райони. Преобладават 15-етажни ЕПК сгради, но има и 24-етажни такива.

Половината от съществуващия жилищен фонд на България е създаден в този период 1956 – 1989 година, т.нар. старо строителство.  Едропанелната и ЕПК технология не се прилага днес, но сгради със стоманобетонов скелет и тухлени стени, т.нар.  стара тухла се строят и до днес, наричани още непрофесионално тухлено строителство.

Moжe дa се ĸaжe, чe в cтapoтo и нoвoтo cтpoитeлcтвo се изпoлзвa eдин и cъщи мeтoд, ĸoйтo oбaчe e paзвит и пoдoбpeн c вpeмeтo.

Предимствата на новопостроените сгради са много. Използват се най-новите технологии, висококачествени материали, имат високо енергийна ефективност. Няма нужда да се коментира, че изглеждат много по-добре от визуална гледна точка и са много по-функционални.  И не случайно, през последните няколко години се наблюдава нарастващ интерес от страна на купувачите към жилища в новопостроени сгради.

Разбира се, и двата типа строителство имат своите плюсове и минуси, които може да откриете в наша статия на тази тема

screenshot 2024 06 25 165028 1
Жилищен комплекс - Пловдив

От финансова гледна точка, масово купувачите прибягват до жилища, които купуват ‘на зелено’. Строителните фирми и инвеститорите предлагат много добри схеми на плащане, които могат бъдат индивидуални според възможностите и предпочитанията на купувача. Закупуването на апартамент от строител също има ‘подводни камъни’. В случай, че имотът е закупен преди издаването Акт 14, има риск от забавяне или дори незавършване на сградата. Затова е добре да се проучат фирмите, участващи в процеса.

Всеки вид строителство има своите плюсове и минуси, но несъмнено носят своя чар. Независимо дали се спрете на ново или старо строителство, когато сте на оглед на апартамент, огледайте внимателно сградата, в която се намира потенциалното ви жилище. И не забравяйте да направите своето проучване или просто се консултирайте с доверен брокер, за да ви съдейства. Или просто се свържете с нас – Focus Real Estate.

2 thoughts on “Как се промени строителството в България

Comments are closed.

Compare Listings