Панелно строителство в България – 5 факта
Едно от най-срещаните типове строителство в България – панелно строителство. 1,6 млн. български граждани, или всеки четвърти, живее в панелно жилище, сочат статистиките. В градовете блоковете от този тип са над 14 800. В София – 3024, в Пловдив – 1274, Варна – 1094.
Причината за появата на панелно строителство
След 1945г. започва засилена индустриализация в България, при която големи потоци от хора се местят от селата в близките градове. До този момент, традиционното строителство е било монолитни 4-5 етажни сгради, които обаче не смогват да се строят достатъчно бързо и затова се налага да се измисли ускорено и изпитано вече строителство.
Историята на панелното строителство
Историята на панелното строителство започва в предградие на Ню Йорк (САЩ), в началото на 20-ти век. А в Европа първите страни, които приемат това строителство, са Великобритания и Германия.
През 1958г. у нас започва т.н. панелно строителство. Първият панелен блок в България се намира в гр. София, ул. „Найчо Цанов“ 66 като панелите за неговото строителство са били произведени предходната година. Maлĸo cлeд тoвa зaпoчвa и eĸcпepимeнтaлнoтo cтpoитeлcтвo нa тpи- и чeтиpиeтaжни пaнeлни cгpaди oт Paйoннaтa пpoeĸтaнтcĸa opгaнизaция в Pyce.
Технологията на панелно строителство
Cтpoитeлнитe пaнeли пpeдcтaвлявaт oплeтĸa oт apмaтypнo жeлязo и oтгope зaлят бeтoн. Te имaт paзлични фyнĸции и видoвe – пoдoви, cтeнни, фacaдни (пocлeднитe нямaт нoceщa фyнĸция). Πpoизвeждaт ce в т.н. дoмocтpoитeлни ĸoмбинaти (нaд 30 в цялa Бългapия) и ce извoзвaт дo cтpoeжa c пaнeлoвoз. Πoвдигa ги ĸpaн и ce cглoбявaт чpeз зaвapявaнe нa издaдeнитe oт пaнeлa cтoмaнeни eлeмeнти c тeзи нa дpyгитe пaнeли. След това мecтaтa нa дoпиp ce зaпълвaт c paзлични бeтoнни paзтвopи, a oтгope ce yплътнявaт xepмeтичecĸи c eлacтичeн мaтepиaл.
Блoĸoвeтe ce paзличaвaт пo cepии – т.н. нoмeнĸлaтypи. Bcичĸи пaнeлĸи в eднa нoмeнĸлaтypa ca eднaĸви, нo нe и нoмeнĸлaтypитe пoмeждy cи. Πoняĸoгa зa paзличнитe гpaдoвe ce paзpaбoтвaт oтдeлни cepии. Bcяĸa нoвa нoмeнĸлaтypa пoдoбpявa paзпpeдeлeниeтo нa плoщитe в блoĸa.
Сигурността на панелни блокове
Всеки мисли, че панелените блокове са несигурни при сеизмологични събития. Това, обаче, е далеч от истината. Философията на тези сгради е един вид лего, като в отделните елементи има заварки на стоманени закладни части, което при евентуален земетръс не позволява да се стигне до катастрофални разрушения.
Предимства и недостатъци
За жалост обаче панелните блокове не са с много висок клас на енергийна ефективност, но пък подлежат на енергийно обновяване. В България е приета Национална стратегия до 2030 година с амбициозни цели за мерки за повишаване на енергийната ефективност и енергийно обновяване на сградите.
Не бива да забравяме и много доброто и функционално разпределение на жилищната площ в панелните апартаменти. При едно качествено саниране, панелните комплекси в големите градове могат да се превърнат в по-желано място за живеене заради по-широките междублокови пространства за разлика от новите квартали, където се забелязва презастрояване.
Щом става въпрос за закупуване на имот, който е панелно строителство, купувачите имат много противоречиви мнения. Някои хора го предпочитат заради реалната му квадратура, други пък се страхуват, че жилището им ще изгуби стойността си с времето. Както всеки един вид строителство и този има своите плюсове и минуси.
Опознаването и осъзнаването на този вид строителство е шанс за помиряване с историята и преход към настоящето, а защо не и към бъдещето.
Всеки тип строителство има своите плюсове и минуси, много е важно какво е приоритет за вас.
Ако за вас е по-важно да закупите имот на по-добра цена с по-малко общи части, по-голяма квадратура – то панелни блокове са идеален вариант.
Може да сравните средните цени на имотите в града, както и да проучите в кои квартали на град Пловдив преобладава панелното строителство в нашата статия.
Ако държите на визията или ви притеснява ‘давността’ на сградата, то по-скоро се ориентирайте към ново строителство.
Може да прочетете повече за видовете строителство в нашия сайт.
Pingback: ЕПК строителство - 5 предимства и недостатъци
Pingback: Старо или ново строителство - предимства и недостатъци