Your search results

Инвестиция в земеделска земя

Публикувано от Focus on септември 27, 2024
0

Инвестицията в земеделска земя у нас изглежда като една от най-сигурните инвестиции. Нещо повече – това мнение става все по-разпространено. 

Когато се спомене за инвестиция в недвижим имот, първото, за което се сещат повечето хора е покупка на апартамент, къща и прочее. 

При инвестиция в земеделска земя има доста притеснения и несигурност, просто защото е по-пипкава материята, по-бавно се случват нещата и е по-несигурно. 

В тази статия ще ви представим 4 опции за инвестиция в земеделска земя.

земеделска земя

Начин на живот

Все повече хора се замислят за здравето, климатичните промени, подкрепата за местното производство, особено на чисти фермерски продукти. Това означава, че все по-голям става и интересът към земеделието като възможност за препитание дори и в 21-ви век.

Механизирането и автоматизирането на голяма част от фермерския труд допринася за неговата популярност. Това, от своя страна, се намира в противоборство с факта, че земеделската земя е изключително ограничен ресурс – от тук до идеята, че инвестицията в такъв актив е почти задължително доходоносна, има само една крачка.

Земеделие

Все повече земеделци решават да закупят земята, която обработват. Ако не го направят, ще трябва ежегодно да изплащат ренти, които пък, от своя страна, се покачват, също като цените на земята.

Ето защо инвестицията в земеделска земя за самите фермери е единствената логична стъпка. В противен случай, за да си гарантират достатъчно печалба, на тях може да им се наложи да прибегнат до способи, които ще изтощят почвата и ще намалят стойността й.

Смяна на статут и продажба

Друг вид инвестиция в земеделска земя е възможността за смяна на статута и или бъдещо зониране на земята.


Както знаем урегулираните парцели се продават на по-висока цена от земеделската земя. А смяната на статута е дълъг процес и е добре да сме подготвени и да имаме точните специалисти на наша страна. Може да прочетете повече за смяна на статут на земеделска земя в нашата статия.

Пасивен доход

Наличието на голямо желание за обработване на земя води и до такова за закупуването й с цел получаване на гарантиран пасивен доход.

При земеделските земи също се получават доходи от рента. Тя зависи от много фактори, но основните са местонахождение, плодородие (класове от 1 до 10), площ (при по-големите, рентата е по-висока, за разлика от жилищата), наличие на повече арендатори, какво се засажда на нея и други.

Тъй като пазарът все още не е достатъчно развит (изключение правят няколко района в страната), средната доходност от рента е около 7%, като варира между 6% и 9% в зависимост от изброените фактори.

Акциите в определено предприятие не гарантират дивиденти в края на годината. Притежаването на земеделска земя обаче гарантира рента от всеки декар. Едновременно с това, подобно на много други активи, земята непрекъснато повишава цената си – ето как възвръщаемостта на инвестицията идва задължително от две места.

Когато закупуваме жилище, в което ще живеем, ние се водим главно от емоционални подбуди и не разчитаме особено на разума. Това е нормално. Все пак в него ще прекарваме по-голяма част от времето си и ще го ползваме дълги години. Няма да ни е приятно, ако сме се лишили от нещо, заради няколко хиляди евро отгоре, нали?

При инвестиционните имоти, нещата стоят по съвсем друг начин – при тях всичко е свързано с цифри и емоциите трябва да са минимални. За да си изберем един апартамент, който искаме да отдаваме дългосрочно под наем, първото нещо, което трябва да вземем предвид е очакваната доходност и потенциала за растеж на неговата цена. Тази информация може да получим от брокерите на недвижими имоти.

Несигурността е причина да не се реализира потенциала за инвестиции в земеделска земя

Въпреки че земеделската земя изглежда изключително привлекателен актив, тенденциите в България са към спад в сделките с нея. Нещо повече – в някои региони и градове брокерите съобщават, че през първите 6 месеца от тази година не са сключили нито една сделка, което може да се окаже причина да се наложи да се прехвърлят към жилищния сегмент.

Причините са комплексни – от една страна стои фактът, че закупуването и отдаването под аренда на земеделската земя не гарантира нейното правилно обработване.

От друга, рентата често се получава в натура, което може да означава загуби за арендатора при по-слаба откъм реколта година.

На трето място, военният конфликт в Украйна и несигурността по отношение на изхода от него водят до такава и по отношение на реализиране на земеделската продукция – това пък прави земеделската земя по-малко желана.

Compare Listings