Your search results

Прехвърляне на имот между роднини – Част 1

Публикувано от Focus on октомври 3, 2024
1
Прехвърляне на имот между роднини – въпрос, който става изключително актуален, когато родителите решат, че е дошло времето да прехвърлят своето недвижимо имущество на децата си или на друг роднина. Пристъпването до фиктивна продажба на недвижим имот между роднини далеч обаче не е най-добрият начин да се случи това. Този тип сделка може да създаде сериозни проблеми в бъдеще. Трябва да се вземе под внимание действителната воля на страните, което ще предопредели и вида на сделката: продажба, дарение, прехвърляне срещу издръжка и гледане, завещание, делба и замяна.
В тази част ще разгледаме първите три варианта.

Прехвърляне на имот чрез дарение

darenie na nedvizhim imot

Често срещан начин да се прехвърли имот между роднини е имуществото да бъде дарено от собственика на имота, който е и дарител в този случай. Това имущество се разпределя между бъдещите наследници, като дарителят може да запази правото си да ползва недвижимия имот.

Това е и един от най-евтините варианти за прехвърляне на имот –  разходите за данъци и такси по сделката са най-малки. В такъв случай, местен данък не се дължи, а се заплащат само нотариалната такса и таксата за вписване на имота.

Съществува обаче и недостатък на този вид прехвърляне на имот и той е, че след смъртта на дарителя, възможно е наследниците на имота да претендират за запазената част, която им се полага законно. Такава запазена част от закона е за хората, които имат родствена връзка помежду си – например, родители, деца, съпрузи. Разбира се, ако междувременно съответният имот се продаде на трето лице по възмезден начин, това правило не важи.

Самото дарение се извършва от двете страни пред нотариус и се смята за едностранен договор, тъй като е безвъзмездно.

Прехвърляне на имот чрез покупко-продажба

Вторият най-често използван вариант за прехвърляне на имот е чрез покупко-продажба.

Тук нотариалните такси при покупка на имот, разходите по прехвърлянето на недвижимия имот са по-големи в сравнение с прехвърлянето на имот чрез дарение.  За сметка на това сигурността за придобилия имота е много по-голяма.

При прехвърляне на имущество чрез покупко-продажба е, че някои хора избират да се извърши фиктивна покупко-продажба между роднини, при което няма реално плащане.

istockphoto 185121887 612x612 1

Основната причина за това е, че по този начин роднините прикриват дарение.

Фиктивните продажби на имоти не са препоръчителни и законът санкционира такива сделки. Проблемът е, че ако в крайна сметка наследниците на имота по закон оспорят сделката пред съд и успеят да докажат, че тя е била фиктивна (тоест не е платена продажната цена), тогава продажбата на този имот може да бъде обявена за нищожна.

Прехвърляне на имот срещу издръжка и гледане

0343 638568297239210575

Най-често възрастни хора прехвърлят имота си срещу правото да бъдат гледани и да получават необходимата им издръжка до края на дните им. Обикновено имотът се прехвърля на някое от децата или близки роднини. В много случаи този договор се сключва вместо договор за дарение.

Нотариалният акт трябва съдържа точно описание какво точно се има предвид под издръжка и гледане. Издръжката често включва плащане на фиксирани суми ежемесечно или закупуване на

храна, лекарства, плащане на разходите по имота, включително битовите сметки, и други. От друга страна, гледането включва полагане на грижи в случай на старост или болест.

Добре оформеният нотариален акт при прехвърляне на имот срещу издръжка и гледане ще предотврати и потенциални претенции от страна на други наследници на имота при условия, че детето изпълнява точно своите задължения.

За да бъдат избегнати потенциални недоразумения при избирането на този подход, е необходимо всички задължения да бъдат подробно описани в нотариалния акт. 

Договорът се прекратява, само и единствено, когато настъпи смъртта на собственика на имота, а когато задължението за гледане е в полза на две или повече лица, то при смърт на едното, договорът остава в сила по отношение на другите лица и не се прекратява. 

Във втора част ще можете да се запознаете с останалите начини за прехвърляне на имот между роднини.

1 thoughts on “Прехвърляне на имот между роднини – Част 1

Comments are closed.

Compare Listings